Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Vybavení hráče
 

 

Florbalová hůl
 
Jak si vybrat správnou florbalku?
Výběr strany: Uchopte hůl do, pro vás, vhodné polohy. Pokud vaši levou rukou držíte rukojeť ve vyšší pozici a pravou v nižší, hrajete napravo, volba herní strany čepele (forehandu) je tedy pravá. Pokud se levá ruka nachází v nižší pozici než pravá, vybírejte čepel levou. Většina leváků hraje na stranu pravou a naopak praváci na levou, není to však pravidlem.
Délka hole: Obecně se vybírá délka tak, že by kolmo stojící hokejka měla dosahovat přesně k “pupíku”. Pro přehled je zde též tabulka. Každopádně rodiče dětí tvrdí, že do hokejky dorostou a tak je praxe, že u malých dětí (u přípravek a elévů) se délka hokejky toleruje maximálně po prsa. Malý hráč s dlouhou hokejkou má většinou velké problémy kvalitně a razantně střílet, protože se rozdíl úhlu mezi tyčí a čepelí snaží dohnat postavením rukou. Proto se doporučuje držet se následujících délek hole:
  • výška 100 – 120 cm délka hole 60 cm
  • výška 120 – 140 cm délka hole 70 cm
  • výška 140 – 150 cm délka hole 80 cm
  • výška 150 – 160 cm délka hole 87 cm
  • výška 160 – 175 cm délka hole 92 cm
  • výška 175 – 190 cm délka hole 96 cm
  • výška nad 190 cm délka hole 100 cm
Tvrdost hole: Tvrdost hole stanovuje prohnutí tyče při působení 300 N nebo 30 kg oproti klidovému stavu. Tvrdost se udává v milimetrech. Tato vlastnost je velmi důležitá pro techniku (čím měkčí, tím lepší) a pro střelu. Tvrdá hůl (23 – 26) je určena pro silovější hráče, kteří dokážou při střelbě hůl prohnout. Střední hůl (29) je určená pro méně silové hráče, dívky nebo juniory a obecně se touto tvrdostí nic nezkazí. Měkká hůl (32 a víc) je určena pro dívky a juniory nebo začínající hráče. Při změně délky tyče je tvrdost rozdílná. Díky fyzikálním zákonům se 100 cm hůl snadněji prohne, než stejně tvrdá v 96 cm. Stejný rozdíl je i mezi 96 cm a 92 cm atd.
Typ tyče: Typů tyčí je nespočet, neustále se vytvářejí nové technologie, které jsou uváděny na trh. Stále se zkoumají výtvory, které by zjednodušily hru a uživateli poskytly co nejlepší požitek z vedení míčku či střelby. Pracuje se na snížení odporu vzduchu, na citlivosti hole a především přesnosti a razanci střelby, popřípadě přesnosti přihrávky. Vznikají tak často hole bizarního tvaru. V útlém věku, kdy se s florbalem mladý hráč teprve seznamuje, není třeba pořizovat hůl za tisíce s nejnovější technologií. Je lepší začít s obyčejnou holí.
Tvrdost čepele: Při výběru čepele je velmi důležité si uvědomit, jaký typ hráče jste, co od čepele vyžadujete, jaké by měla mít vlastnosti. Existují 3 kategorie tvrdosti čepelí, ze kterých si hráč vybírá (tvrdá, střední, měkká).
  • Měkká = technická
  • Střední = kombinace technické a střelecké
  • Tvrdá = střelecká
 
 
Florbalový míč
 

Florbalový míč v dnešní podobě paradoxně nevyvinuli florbalisté, ale baseballisté. Plastový děrovaný míč podobných rozměrů totiž slouží k tréninku baseballových pálkařů.

Florbalový míč má průměr 72 mm a váží 20 – 23 gramů. Vyrábí se z polypropylenu. Na povrchu míče je 26 otvorů o průměru 11 mm. Dále může být na povrchu míče až 1500 – 1800 malých jamek (prolisů), které vylepšují jeho vlastnosti. Obecně platí, že více jamek znamená vyšší kvalitu míče. Jamky na povrchu míče především zvyšují kinetickou energii střely a snižují odpor. Tím jsou zaručeny vynikající aerodynamické vlastnosti, jako stálost a předvídatelnost letu, díky kterým si míč udrží stabilní rychlost po delší dobu. Pro tréninkové účely se používají i míče s hladkým povrchem bez prolisů.

 

 

 

ZPĚT