Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Historie florbalu
 
I když florbal vznikl původně v USA, je za zemi vzniku považováno Švédsko, kde se v 70. letech 20. století začal hrát florbal organizovaně, tehdy pod názvem innebandy, a rychle si získal obrovskou popularitu. Dalšími zeměmi, kde se hra brzy rozšířila, bylo Finsko (pod názvem salibandy) a Švýcarsko (pod názvem unihockey). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla, největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář používal hokejku.
Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986, kdy byla ve švédské Huskvarně založena Mezinárodní florbalová federace IFF (International Floorball Federation). Mezi zakládající země IFF patřilo právě Švédsko, Finsko a Švýcarsko. Mezi členské země se postupně zařadili v roce 1991 Dánsko a Norsko, v roce 1992 Maďarsko, a v roce 1993 společně s Ruskem také Česká republika, respektive Česká florbalová unie (ČFbU). V současnosti je v IFF registrováno přes 50 zemí.
Rok 1993 byl také spojen s první mezinárodní akcí velkého formátu. Uskutečnily se úvodní ročníky Europacupu (Poháru mistrů evropských zemí). Ženské týmy hostily Helsinky a muži hráli ve Stockholmu. V roce 1994, kdy do IFF přibylo Estonsko, Německo, Lotyšsko, USA a Japonsko, se poprvé uskutečnilo ve Finsku Mistrovství Evropy.
Historickým milníkem se pro florbal stalo uspořádání prvního Mistrovství světa, které se uskutečnilo v květnu 1996 ve Švédsku. Organizátorům mistrovství se podařilo na finalové utkání zcela vyprodat obrovskou stockholmskou hokejovou halu Globen. Finále mezi Švédskem a Finskem shlédlo neuvěřitelných 15.106 diváků.
Od roku 1996 je každoročně pořádáno Mistrovství světa. V jednotlivých kategoriích se hraje jednou za 2 roky. Sudé roky patří vrcholnému podniku mužů a liché roky hrají o titul mistryň světa ženy.
V prosinci 2008 florbal obdržel uznání Mezinárodního olympijského výboru. Od této chvíle začala IFF usilovat o zařazení florbalu do programu Olympijských her, jenž může být na návrh programové komise MOV upravován pro každé jednotlivé Olympijské hry. Pro zařazení do programu Olympijských her nejsou stanoveny konkrétní podmínky, ale pro úspěšnou snahu musí florbal ještě výrazně rozšířit počet členských zemí v asociaci IFF.
 
 
Současný florbal
 
Florbal i nadále získává velkou popularitu v dalších zemích. Vliv blízkého Finska je velice vidět v pobaltských zemích Estonsku a Lotyšsku. Německo a Rakousko se snaží kopírovat blízké Švýcarsko, Dánsko se učí od Švédska a Norska. Polsko a Maďarsko od Čechů. Sport však zapouští kořeny i v jiných netradičních zemích. Na severu Evropy je slyšet o florbalu také z Nizozemska, Belgie a britských ostrovů. Nejnovějším teritoriem florbalu se však stává jih Evropy a to zejména Slovinsko, které těží z velice dobré házenkářské tradice, která dává sportu materiální zabezpečení v podobě hal.
Mimo Evropu dorazil florbal i za moře. S úspěchem jej hrají Australané, Japonci a také Singapur a dá se očekávat, že díky tradici pozemního hokeje v dalších zemích Asie se dostane i do jiných zemí. Florbalové asociace jsou založeny také v Argentině, kde je velice populární in-line hokej, a dále v Brazílii a Venezuele. Obtížnou situaci má florbal v USA a Kanadě, kde jsou populární tradiční sporty jako basketbal, baseball, hokej a americký fotbal. Zde se florbalu věnují spíše jen skupinky studentů.
Ve vývoji dnešního florbalu udává směr především Švédsko, které má rovněž nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie (ČFbU) je z hlediska počtu registrovaných hráčů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.
 
 
Sjednocení pravidel
 
Mezinárodní florbalové federaci IFF se podařilo v průběhu devadesátých let sjednotit pravidla a dnes má florbal ve stručnosti následující podobu pravidel:
  • Hraje se v halách na hřištích velikosti 40 x 20 metrů, hřiště je ohraničeno po celém obvodu mantinely vysokými 50 cm, branka má rozměry 160 x 115 cm.
  • Hrací čas je 3 x 20 minut s 10 minutovými přestávkami.
  • Na hřišti má každé družstvo 5 hráčů a jednoho brankáře, brankář nemá hokejku.
  • Utkání řídí dva rozhodčí s rovnocennou autoritou.
  • Čepele hokejek i míček jsou vyrobeny z plastových materiálů.
Ve florbalu je především zakázán tvrdý kontakt s protihráčem, blokování, sekání, nebo kopání do soupeřovy hokejky. Nehraje se rukou ani hlavou, není povolena hra hokejkou nad úrovní kolen.